Merhaba,

29 Şubat’ta Windows takımı Windows 8 Consumer Preview yayınladı. Consumer Preview, eski adıyla beta, yeni Windows işletim sistemlerinin nasıl olacağı/görüneceği/çalışacağı ile ilgili birinci elden tecribe etmenizi sağlayacak. Bu yeni sürüm herkesin indirip deneyebilmesi için artık hazır!

Peki sizi ne gibi değişiklikler bekliyor?

  • Eğer daha önce Developer Preview test ettiyseniz, Consumer Preview bundan çok daha fazlası!
  • Windows Store’dan ulaşabileceğiniz yeni Metro style apps bulunuyor. Sizde artık kendi uygulamanızı yazmayı düşünmelisiniz! Daha fazlası için developerlar için Windows Store bağlantısına göz atabilirsiniz.
  • Visual Studio Metro Style uygulamaları yazabilmeniz için şablonlar ve kontroller içeriyor. Nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? İşte size çok güzel bir kaynak ve başlangıç noktası:

image

 

  • Kullandığınız diğer Windows ileşletim sistemleri ve Windows Phone ile daha iyi entegrasyon
  • Internet Explorer 10. Alıştığınız Web browser artık daha da hızlı ve güvenilir. Ayrıca Metro style olarak da kullanılabiliyor.

Yeni task manager, client üzerinde Hyper-V desteği, daha fazla PowerShell, SMB 2.0'da ki değişiklikler ve dosya kopyalarken durdurma özelliği, Metro Style uygulamaların kullanım örnekleri ve daha fazlası için hazırlanan demo'yu bu bağlantıdan seyredebilirsiniz.

Tanıtım filmini aşağıdaki bağlantıdan seyredebilirsiniz.

image

Okan Çetinim