Merhaba,

Ben Windows Platform Türkiye ekibinden Yavuz. Bu blog altında genelde müşterilerimizin ISA Server ve TMG Server ile ilgili sık olarak karşılaştığı problemlerin yanısıra ISA/TMG Server’ın spesifik konfigurasyonlarından bahsedeceğim.

Bu yazı içerisinde ise ISA Server üzerinde Internal network properties’inde Domain sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki gibi hata ile karşılaştığınızda yapılması gereken aksiyonları bulabilirsiniz.

Hata : "ISA Server cannot load the property page. Error: 0xc004032a"

blog1

Şekil-1

Problem sebebi Internal network içerisinde domain sekmesinde duplicate domain kayıtları bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Bu problemi çözmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

ISA Server’a ait olan tüm servisileri kapatın bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Net stop fweng

Start > Run > adsiedit.msc uygulamasını başlatın. Standalone makine üzerinde direkt olarak adsiedit uygulamasını başlatabilirsiniz ancak eğer bir array configurasyonu kullanıyorsanız bu durumda adsiedit uygulamasını CSS sunucu üzerinde açmanız işleri biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.

Action sekmesinden “connect to” seçeneğine tıklayarak aşağıdaki bilgileri girelim.

“Select or type a Distingushed Name or Naming Context” altına CN=fpc2 yazalım

“Select or type a domain or server that you logged in to” altına 127.0.0.1:2171 yazalım veOK butonuna basalım.

blog2

Şekil-2

Adsiedit içerisinde aşağıdaki lokasyona ulaşalım.

Ø CN=Array-Root

Ø CN=Arrays

Ø CN={Array’e ait olan GUID}

Ø CN=NetConfig

Ø CN=Networks

Ø CN={Network’e ait olan GUID} > GUID üzerine sağ click properteis yaptığınızda msFPCName karşısında ilgili network’ün adını görebilirsiniz.

Ø CN=Proxy-LDT

Proxy-LDT seçeneği altında aşağıdaki gibi GUID’ler göreceksiniz.

blog3

Şekil-3

Bu GUID’ler internal network içerisinde belirtmiş olduğunuz domain ismlerini karşılamaktadır. Bu bölümde bulunan duplicate kayıtları silmemiz gerekiyor. Yine ilgili tüm GUID’lerin içerisinde msFPCName karşısında domain adlarını görebilirsiniz.

Aynı kayıtları bu bölümden sildikten sonra services.msc altında ISA Server’a ait olan servilerin tamamını başlatın ve tekrar domain tab’ına erişebiliyormusunuz kontrol edelin.

Yavuz YILMAZ