Team: Windows Platform Türkiye

Microsoft Türkiye Kurumsal Teknik Destek ekibinde görev yapan mühendislerin bilgilerini yazıya döktükleri bir ortam

Hyper-V hakkında en çok bilinmeyenler

Hyper-V hakkında en çok bilinmeyenler

  • Comments 1
  • Likes

Snapshotlar çok kullanışlı olabilir. Ama bunlar test ve development ortamları için elverişlidir. Snapshotlar zincir oluşturup birbirleri üzerinden çalışır. Bir snapshot sadece farklılıkları tutar ve birden fazla snapshotunuz var ise çalışan VM bütün bu snapshotlar üzerinden farklılıkları hesaplayarak çalışır. Kısaca snapshot kullanmak performans açısından gerçekten dezavantajlı olabilir. Ayrıca SQL veya Exchange gibi yazılımlarının Snapshotlu ortamlarda çalışması Microsoft tarafından desteklenmemektedir. Örneğin DB integrity i snapshotlu bir ortamda garantilemek çok zor. Ayrıca snapshotlardan geri dönüş, yani merge idealinden farklı durumlarda gerçekleşirse çalışan VM de farklı sorunlara neden olabilir. Belki bu sorunlar artık sadece VM in yeni kurulumu ile çözülebilir boyuta kadar gidebilir.  Ondan Microsoft prodüksiyon ortamlarında snapshotların kullanılmasını kesinlikle önermiyor.Diyelim ki önemli bir VM inizde sorun yaşadınız ve şimdi parent .vhd nizi snapshotlar ile merge edemiyorsunuz.  Bunu yapmanız şart ise bu adımları deneyebilirsiniz. Yalnız unutmayınız 100% her şey eskisi gibi çalışacak garantisi yok, ama belki başka bir çözümü implemente edene kadar veya veri kurtarmak için yardımcı olabilir. Manüel snapshotları merge etmek için:

- Snapshot klasöründe en yeni snapshotun (date modified a bakın) extensionu .avhd den .vhd ye çeviriniz.
- İnspect disk wizard ile bu .vhd yi açınız ve doğru parente point etiğini kontrol ediniz. Kopmuş ise manüel parenti gösterebilirsiniz.
- Birden fazla snapshotunuz var ise hepsini .vhd ye çevirip nereye point ettiklerini kontrol edebilirsiniz.
- Bir sonraki adımdan önce sadece en yeni snapshot .vhd olmalı ve diğer snapshotlar  .avhd olmalılar.
 -Edit disk wizard ı açınız ve .vhd yaptığımız en son snapshot u açınız. Merge seçiniz. Birden fazla snapshotunuz var ise parent disk ile merge i seçmeniz gerekir. Bir Snapshotunuz varsa yeni bir .vhd ye de merge yapıp asıl parent .vhd ye dokunmamış olursunuz.  Import – export çok faydalı bir tool. Aslında teoride sizde manüel bütün verileri toparlayıp VM nizi başka bir ortama taşıyabilirsiniz. Önceden export etmek elbette çok daha kolay. Bunu backup amaçlı da belki kullanıyorsunuzdur. Burada aslında dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta var: Bir export u import ettiğinizde o export dosyasında import işlemi sürecinde değişiklikler yapılmaktadır. Kısaca: bir export u sadece bir sefer import edebilirsiniz. Ondan import u başlatmadan önce dosyanın kopyasını almak mantıklı olabilir. Hyper-V de en iyi performansı passthrough diskler verir. Nedeni .vhd dosyası yerine, gerçek disk kullanılması. Örneğin büyük boyutlu veri fiziki makine veya VM ler arasında taşımanız gerekiyorsa bu diski farklı VM lere mount edebilmeniz kolaylık sağlayabilir. Bu ama kendisini işletim sistemine bir disk olarak  tanıtmış bir aygıt olmalı, yani bir usb stick i örneğin bu şekilde kullanamazsınız.
Başka türlü kullanılmayan fiziki makineye gösterilmiş bir diski diskpart ile ilk önce offline a almamız gerekir. Bunun için cmd de bu komutları girmeniz yeterli:

diskpart , diskpart a girersiniz
list disk , komutu ile bütün diskler listelenir. Her bir diske bir numara atanmıştır.
select disk , ile diski seçersiniz. Örneğin: select disk 3
offline disk , komutu ile de bir önceki adımda seçilmiş diski offline a lırsınız.
Şimdi eğer SAN da çalışıyorsanız ve disk yeni yaratılmış ise, disk readonly olabilir. O zaman ilk online alıp, readonly i kaldırıp, sonra offline a almamız gerekir:
online disk
attrib disk clear readonly
offline disk
exit , komutu ile de diskpart dan çıkabilirsiniz.

Bu adımlardan sonra da Hyper-V de bu diski herhangi bir VM e passthrough disk olarak ekleyebilirsiniz. Bu diske fiziki makineden erişmeniz gerekirse de ilk VM den ayırınız sonra da diskpart da online a alınız.Integration Services doğru VMbus aygıt sürücülerini VM de kullanabilmek için çok önemli. Windows Server 2003 de ilk SP2 yi kurmanız gerekir, yoksa integration services leri kuramazsınız. Hyper-V gelişmiş aygıt sürücüleri olmadan performans dan da kaybederiz ve değişik özellikleri (shutdown, backup, mouse , vs.) kullanamazsınız. Genelde en yaygın sorun NIC sürücüsü ile yaşanır. Legacy NIC pxe boot için tasarlanmıştır.Terminal Server farmınızı fiziki makinelere kurunuz, VM e değil. Hem scalability hem de performans açısından TS in fizikide kurulması daha mantıklı.

 VM lerin Backup ı da ayrı bir soru.
-Snapshot lar backup amaçlı kullanılamaz.
- Parent partition dan backup alabilirsiniz:
http://support.microsoft.com/kb/958662  
- Export edebilirsiniz
- VM leri içeriden fiziki makine gibi yedekleyebilirsiniz.
- Storage tarafında sunulan snapshot özellikleri kullanabilirsiniz.
Ve unutmayın ki fiziki makineyi yedeklemezseniz, birkaç yedeklenmiş .vhd dosyası ile eski ortama geri dönmek zaman alıcı olabilir.  

Başar Güner

Comments
  • Çok teşekkürler başar bey oldukça faydalı bilgiler için... Şimdi daha dikkatli olacağız Hyper-V kullanırken.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment