Windows için en iyi debugger windbg dir. Debugging Tools for Windows beraberinde gelir. Buradan indirebilirsiniz:

http://www.microsoft.com/whdc/devtools/debugging/default.mspx

 

İlk Tools ları kurun, mesela 32 bit versiyonu:

http://www.microsoft.com/whdc/devtools/debugging/installx86.mspx   

 

Ondan sonra doğru sembolleri kullandığınızı teyit edin. Bunları isterseniz indirip makinenize yükleyebilirsiniz yada daha kolay yoldan doğru symbol server a bağlanıp ihtiyacınıza göre indirebilirsiniz.

 

Semboller olmadan bir dump ı debug etmeniz çok zor, neredeyse imkansız. Basitçe: Semboller dump daki bilgileri kaynak kod ile ilişkilendirir. Sembolleri (kurmak isterseniz) ve symbol server bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.microsoft.com/whdc/devtools/debugging/debugstart.mspx

 

Ayrıca bu link altında Sembol konusu hakkında detaylı bilgi ve bir video bulabilirsiniz:

http://support.microsoft.com/kb/311503  

 

 

Yukarıdaki linkler altında verilmiş olan bilgiler ile çok kolay gerekli ayarları yapabilirsiniz. Asıl Debugging de bundan sonra başlıyor.

 

Elinizde bir dump var ise bunu windbg de crash dump olarak açın. Açtıktan sonra biraz beklemeniz gerekebilir. Örneğin internet üzerinden yukarıda sözü geçen gerekli semboller indirilecektir.  Windbg hazır olduğunda ilk komutunuzu girebilirsiniz:

!analyze -v

Eğer dump İşletim Sistemi mavi ekrana düştüğü için yazılmış ise. Windbg in analiz rutinleri size hemen problemin kaynağını gösterebilir.  Maalesef çoğu dump da bu yeterli olmayacak. Ondan windbg size bir suçlu gösterse de buna şüpheli yaklaşmak gerekir. Yani kendi işinizi kendiniz yapmalısınız. Windbg in help i gerçekten ciddi bir kaynaktır. Komutları, farklı mavi ekran bugcheckleri burada bulabilirsiniz.

 

 

 Debugging öğrenmek için ama komutları bilmek yetmez. Asıl İşletim Sistemini anlamak şart ki nereye bakmanız gerektiğini bilin.  İşletim Sistemi bilginiz ne kadar iyi olursa, debuggingde de o kadar iyi olabilirsiniz. Ayrıca pratik yapabilmek de gerçekten çok önemli.

 

Windows İşletim Sisteminin mimarisini size en iyi anlatabilecek kaynak Windows Internals kitabıdır:

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963901.aspx

 

Eğer kitap sizi sıkmaya başlarsa yazarların videolarını izleyebilirsiniz:

http://www.solsem.com/vid_internals.html   

  

 

Farklı terimlerle mavi ekrana düşen, bugcheck eden veya crash olan bir İşletim Sistemi kendisini korumaya alır. O kadar ağır bir hata oluşmuştur ki o aşamadan sonra İşletim Sisteminin düzgün çalışması garantilenemez. Ondan önemli bilgiler toplanır ve Sistem yeniden başlatılır. Bunu da demek gerekir: Mavi ekran çoğu kişinin inancına karşın aslında iyi bir şeydir. Bu tarz problemleri çözmek istiyorsanız mesela İşletim sisteminin hata raporlama özelliğini kullanabilirsiniz veya dump ı kendiniz inceleye bilirsiniz. Bunun için bir debugger a, sembollere ve İşletim sistemi ile ilgili mimari bilgiye sahip olmanız gerekir.

Başar Güner