WMI CIM Studio na Windows 8.1

WMI CIM Studio na Windows 8.1

  • Comments 2
  • Likes

Każdy pracujący na co dzień z Windows Management Instrumentation powinien zaznajomić się z pewnym narzędziem. Mianowicie z WMI CIM Studio (do pobrania stąd: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=24045). Niestety wraz z pojawianiem się nowych wersji systemów operacyjnych, a co za tym idzie wersji przeglądarki Internet Explorer, CIMStudio przestało działać. Formatki ActiveX na których jest ono oparte są uznawane za niebezpieczne. Owocuje to pustymi oknami dialogowymi:

image

Na szczęście jest obejście tego problemu, które działa również w Windows 8.1/2012R2 jest względnie proste – uruchomienie studio.htm z zaufanej ścieżki sieciowej. Z tym, że tą ścieżką sieciową może też być nasza stacja robocza :) Więc do pracy:

Po instalacji WMI tools przechodzimy do katalogu z jego instalacją (domyślnie C:\Program Files (x86)\WMI Tools). Następnie share-ujemy go pod jakąś nazwą. W moim przypadku jest to WMI$:

image

Po zaaplikowaniu zmian przechodzimy do katalogu sieciowego i otwieramy studio.htm za pomocą Internet Explorera. Pierwsze otwarcie będzie miało taki sam efekt, jak próba korzystania z CIM Studio bezpośrednio z menu start – puste okna. Należy w opcjach zaawansowanych właściwości strefy Local Intranet dodać naszą ścieżkę do listy adresów (uwaga – nie może to być localhost, musi to być nazwa NetBios komputera):

image

Po zatwierdzeniu zmian zamykamy IE. Otwieramy ponownie studio.htm i jesteśmy powitani będem:

image

Na szczęście to fałszywy pozytyw. Po kliknięciu “OK” kilka razy możemy pracować z CIM Studio!

image

Dla zainteresowanych tematem WMI polecam zapoznanie się z serią moich artykułów na GeekClub.pl:

http://wss.geekclub.pl/baza-wiedzy/wmi-jako-obiektowa-baza-danych-wprowadzenie-16,1444

Comments
  • Mama nadzieje ze, to rozwiazanie dziala rowniez pod Windows 8.

  • działa też dla W8 :)

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment