O zespole PFE…

O zespole PFE…

 • Comments 1
 • Likes

Jakiś czas temu zadeklarowaliśmy się, że opowiemy o naszym zespole. Czas wywiązać się z obietnicy.

Jesteśmy pracownikami firmy Microsoft i pracujemy w zespole Premier Field Engineering zrzeszającym inżynierów zajmujących się kluczowymi technologiami oraz produktami Microsoft. Osoby z naszego zespołu to eksperci w dziedzinach, którymi się zajmują.

 

Premier Support

Na co dzień wspieramy przedsiębiorstwa, które podpisały z firmą Microsoft kontrakt Premier Support. W ramach umowy, nasi klienci mają zapewniony najwyższy poziom wsparcia, jaki dostarcza nasza firma. Aby nasi klienci byli usatysfakcjonowani z poziomu dostarczanych usług, posiadamy bardzo rozbudowane wewnętrzne struktury, systemy, narzędzia i procesy. W ramach Premier Support możecie korzystać z kilkuset usług proaktywnych, priorytetowego wsparcia reaktywnego 24x7x365, porad technicznych, wsparcia przy budowie procesów IT, konsultacji dotyczących architektury oraz budowy rozwiązań itd.

Inżynierowie wsparcia, tacy jak my, to jeden z elementów tej skomplikowanej układanki. W regionie EMEA jest nas kilka tysięcy, a w Polsce - kilkudziesięciu.

Każde przedsiębiorstwo w ramach umowy Premier Support, ma przydzielonego zaufanego opiekuna (Technical Account Manager), który zarządza kontraktem po stronie Microsoft, zna wymagania biznesowe i techniczne klienta oraz optymalnie planuje usługi adresujące zgłoszone potrzeby. No i właśnie tutaj do akcji wkracza nasz zespół, który odpowiada za dostarczenie usług proaktywnych.

 

Usługi dostarczane przez inżynierów wsparcia

Każdy inżynier PFE specjalizuje się w jednej lub kilku dziedzinach technologicznych, do których należą m.in.:

 • Platforma
 • Komunikacja
 • Portale i współpraca
 • Bazy danych
 • Bezpieczeństwo
 • Monitorowanie i wydajność systemów
 • Zarządzanie aplikacjami i usługami
 • Programowanie, architektura rozwiązań oraz zarządzanie cyklem życia aplikacji
 • Chmura publiczna
 • Chmura prywatna
 • Inteligencja biznesowa

Dostarczamy również usługi, które nie są bezpośrednio związane z konkretnymi technologiami czy produktami. Dobrym przykładem jest wsparcie dotyczące świadczenia usług oraz modelowania procesów w dziale IT (m.in. w oparciu o zalecenia MOF oraz ITIL).

Charakteryzuje nas głęboka wiedza w zakresie naszych specjalizacji. W szczególności w obrębie: planowania, wdrażania, zarządzania, diagnozy, zarządzania pojemnością i dobrych praktyk. Pracujemy dla największych przedsiębiorstw w Polsce i regionie EMEA.  

 

Podsumowując jednym zdaniem, zespół Premier Field Engineering, koncentruje się głównie na dostarczaniu usług proaktywnych, dzięki którym przedsiębiorstwa zmniejszają ryzyko wystąpienia awarii systemów, zwiększają wiedzę na temat produktów, optymalizują swoje systemy, procesy oraz usługi IT. Jest to część szerokiej gamy usług, które firma Microsoft oferuje w ramach kontraktów Premier Support.

 

Dzień z życia PFE

Po pierwsze, trzeba przyznać, że jest to praca dla osób, które lubią wyzwania i nie preferują pracy, w której każdy dzień wygląda podobnie. Przykładowo, przez kilka dni dostarczasz warsztat dotyczący analizy wydajności pewnych usług, kolejnego dnia zostajesz poproszony o wsparcie przy problemach z replikacją pomiędzy kontrolerami domeny, a w piątek wracając z lotniska pojawiasz się w biurze i masz czas na szybką pogawędkę przy kawie, konferencje zdalne oraz wysłanie maili do firm, dla których pracujesz.

Kalendarz inżyniera jest zaplanowany bardzo dokładnie z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Wiemy, co i gdzie będziemy robić za np. 3 miesiące. Ale jak to w życiu bywa - z dnia na dzień sytuacja może ulec zmianie. Przykład z poprzedniego tygodnia. Zamiast wspierać firmę X przy migracji z SharePoint 2010 do SharePoint 2013, poproszono mnie o konsultacje dotyczące losowych błędów w działaniu portalu internetowego. Przyczyną był niewłaściwie napisany kod, który w specyficznych sytuacjach po prostu nie mógł działać, ale zidentyfikowanie źródła problemu wymagało całkiem złożonej analizy.

Pracujemy w siedzibach i biurach firm, lub zdalnie. Zwykle w Polsce, ale też poza granicami kraju. Portfolio usług dostarczanych przez inżynierów PFE jest olbrzymie. Do najbardziej popularnych należą m.in.: programy oceny ryzyka, warsztaty, audyty bezpieczeństwa, przeglądy rozwiązań, wsparcie dedykowane, optymalizacja systemów, budowa katalogu usługi i procesów IT.

Poza standardową pracą dla naszych klientów, angażujemy się w różnego typu wewnętrzne inicjatywy, takie jak:

 • Wymiana informacji i wiedzy pomiędzy członkami zespołu
 • Zdobywanie akredytacji, dzięki którym gwarantujemy, że osoba dostarczająca usługę jest do tego gotowa
 • Tworzenie i uaktualnianie usług

Celem każdej z nich jest zapewnienie wysokiej jakości usług, które dostarczamy oraz tego, żeby portfolio usług było dostosowywane do nowych produktów oraz potrzeb na rynku.

 

Praca w zespole PFE

Zgodnie z moją wiedzą, aktualnie nie ma otwartych rekrutacji na stanowisko inżyniera w polskim zespole PFE, ale ze względu na bardzo dużą popularność usług Premier Support, ten stan szybko może ulec zmianie. Jeżeli lubisz wyzwania, jesteś pasjonatem i ekspertem produktów Microsoft, oraz masz doświadczenie w pracy w dużych środowiskach - zapraszamy do aplikowania na stanowisko Premier Field Engineer. Aktualne oferty pracy możecie wyszukać na Microsoft Careers.

 

Dodatkowe informacje

Chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej o Premier Support i zespole Premier Field Engineering? Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi zasobami w Internecie. Czekamy też na Wasze dalsze pytania - spróbujemy na wszystkie odpowiedzieć.

Comments
 • nice ;)

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment