ewangelista.IT

Mariusz Kędziora
Technical Evangelist
Microsoft Polska

Microsoft iSCSI Target - za darmo

 • Comments 6
 • Likes

Gdy prawie 3 lata temu, na konferencji Heroes Happen Here, chciałem pokazywać dema z klastrowaniem serwerów, potrzebowałem narzędzia w którym mógłbym zorganizować współdzielony storage (który jest potrzebny to zrobienia High Availability).

Oczywiście o rozwiązaniach sprzętowych mogłem zapomnieć (ze względu na cenę). Miałem też jeszcze opcję skorzystania z rozwiązań software'owych komercyjnych (nawet znalazłem wtedy jednego triala firmy StarWind).

imageAle wtedy jako pracownik Microsoft miałem dostęp do Windows Storage Server, w którym było rozwiązanie, które pozwalało uruchomić iSCSI Target na systemie operacyjnym z Windows Server. Niestety nie było to oprogramowanie dostępne dla każdego.

A od dziś Microsoft udostepnił Microsoft iSCSI Software Target całkowicie za darmo.

Po co mi to?

Jeśli tylko chcieliście mieć rozwiązania High Availability (klastry) lub chcieliście korzystać z Live Migration - potrzebowaliście współdzielonego storage. Oczywiście mógł być on typu SAS czy Fiber Channel SAN - to jednak już są naprawdę spore koszty.

A wiele firm jednak potrzebowało możliwości jakie daje iSCSI - czy to były oddziały firm, małe biznesy czy środowiska testowe (gdzie stawianie SAN nie miało sensu).

Oczywiście klient iSCSI (Initiator), który pozwala się w taki sposób podłączać do dysków iSCSI, jest od lat wbudowany w systemy Windows. Ale problem do tej pory był właśnie z jego częścią serwerową (Target).

Co oznacza, że teraz iSCSI Target jest dostępny za darmo? Że teraz każdy może zainstalować to oprogramowanie na Windows Server 2008 R2 i użyć go do stworzenia współdzielonego storage (np. dla celów Live Migration czy właśnie High Availability) - i to wszystko bez potrzeby kupowania rozwiązań sprzętowych.

Na pewno rozwiązanie to sprawdzi się idealnie w laboratoriach, demach lub w środowiskach testowych. Ale oczywiście w środowiskach produkcyjnych jak najbardziej też można go użyć, bo jego wydajność jest regularnie sprawdzana i testowana przez zespół Hyper-V.

Pytania i odpowiedzi

Q: Czy Microsoft iSCSI Software Target jest wspierany w środowiskach produkcyjnych?
A: Tak. Jest jak najbardziej wspierany w takich środowiskach.

Q: Na jakich systemach operacyjnych Microsoft iSCSI Software Target jest wspierany?
A: Wspieramy go w Windows Server 2008 R2 w edycjach: Standard, Enterprise oraz Datacenter.

Q: Czy darmowy Hyper-V Server 2008 R2 może korzystać z darmowego Microsoft iSCSI Software Target?
A: Tak i Nie :) Hyper-V Server może działać jako klient (Microsoft iSCSI Initiator), który będzie się dostawał do iSCSI Target. Ale na Hyper-V Server nie można zainstalować Microsoft iSCSI Software Target.

Więcej informacji

Zainteresowanych odsyłam do:

O autorze

 Mariusz Kędziora pracuje jako Senior Technical Evangelist w Microsoft (w dziale Nowych Technologii). Zajmuje się technologiami infrastruktury Windows (Windows Client i Windows Server), wirtualizacją Data Center, systemami zarządzania infrastrukturą oraz Private i Public Cloud.

Ma ponad 12 lat doświadczenia jako specjalista IT w wielu różnych projektach oraz różnych rolach (wdrożeniowych, projektowych, szkoleniowych, konsultacyjnych). Konsultował i prowadził wiele projektów oraz szkolił wielu specjalistów IT z zakresu rozwiązań firmy Microsoft.

Posiada aktualnie certyfikację Microsoft (włączając technologię Private Cloud, System Center, Hyper-V, Windows, Windows Server). Jest również certyfikowanym trenerem Microsoft (MCT). Ma również certyfikację VMware w zakresie wirtualizacji vSphere (VCP5-DCV).

Więcej informacji w serwisie LinkedIn oraz na stronie kontaktowej.

Ciekawe było? Podziel się!

Komentarze? Pytania? Sugestie?
Komentarze ze starego systemu
 • Nie tak dawno jak dziś sprawdzałem właśnie StarWinda i pomyślałem też o Microsoft, po kilku godzinach się pojawia informacja u Ciebie, że będzie za darmo no lepszej wiadomosci nie mogłeś podać:D Może jeszcze podasz ze będzie zamiennik programu IT Pro Momentum ? :)

 • czy jest gdzieś jakiś artykuł o wydajności ?

 • @Jarek: Cieszę się, że to dobra wiadomość. Niestety dla IT Pro Momentum nic na razie nie słychać o "zamienniku". Myślę, że jeśli będzie coś więcej słychać - to pewnie dopiero w lipcu/sierpniu.

  @lucas: Spróbuję znaleźć/dostać więcej informacji na ten temat - i jak będę miał to dorzucę jako aktualizację posta.

 • Fajna wiadomość dla mniej zamożnych firm.

 • Jeszcze jedna instrukcja: www.aidanfinn.com

 • Dzuo lepsze rozwiazanie ma konkurencja i do tego w wersji darmowej a co najwazniejsze dziala nawet na windows clinet. MS ograniczyl sie tylko do serwerow :( Caly artykul w wersji polskiej:

  domenatestowa.wordpress.com/.../artykul-jak-prosto-skonfigurowac-programowy-iscsi-target-by-uruchomic-pierwszy-cluster

Chcesz jeszcze coś przeczytać?

Microsoft iSCSI Target - za darmo