ewangelista.IT

Mariusz Kędziora
Technical Evangelist
Microsoft Polska

Zarządzaj maszynami wirtualnymi z VMRC Plus

 • Comments 1
 • Likes

Myślę, że będzie to ważna i ciekawa wiadomość dla tych wszystkich, którzy używają na codzień Microsoft Virtual Server.

Matthijs ten Seldam (Principal Consultant z Holandii) napisał bardzo ciekawe narzędzie, rozszerzające VMRC klienta, do zarządzania wirtualnymi maszynami w ramach Virtual Servera, które nazywa się VMRCPlus. W okolicach sierpnia/września narzędzie to będzie dostępne w ramach książki - Resource Kita, ale też oczywiście w subskrybcji Technet i Microsoft Downloads.

Dużym plusem tego narzędzia jest to, że nie wymaga ono już ani przeglądarki IE ani IIS aby móc kontrolować maszyny uruchomione na Virtual Server. Co jeszcze dostaniemy w tym narzędziu?

 • Interfejs z zakładkami aby szybko przełączać się między sesjami hosta i gości.
 • Możliwość zapisywania różnych stanów sesji i wykorzystywania ich w dowolnym momencie
 • Drag'n'Drop dla plików .vmc, .vhd, .vfd i obrazów ISO
 • Wbudowanie narzędzie do robienia screenshotów na działających gościach
 • Obsługa skrótów klawiszowych (np. do zapisu stanu sesji)
 • Nieograniczona liczba obsługiwanych gości
 • Maksymalna obsługa 32 hostów Virtual Servera

I to nie wszystko - resztę znajdziecie opisaną w blogu Arlindo Alves'a - ITE z Belgii (link na samym końcu posta).

Jest do zdecydowanie ciekawe narzędzie, które administrator powienien mieć pod ręką, bo może oszczędzić trochę czasu i ułatwić pracę i życie - zwłaszcza tym administartorom, którzy na codzień korzystają z Virtual Servera.

Linki do pobrania oprogramowania oraz kilka screenshotów z tego narzędzia możecie znaleźć m.in. w blogu Arlindo Alves'a (który jest ITE w Belgii).

Uwaga: Matthijs przekazał nam w wewnętrznym mailu w tym temacie, że można dystrybuować to oprogramowanie przed jego oficjalnym wydaniem, ale z wyraźnym zastrzeżeniem, że nie jest ono wspierane przez Microsoft. Prośba więc o dokładne przeczytanie EULA.

O autorze

 Mariusz Kędziora pracuje jako Senior Technical Evangelist w Microsoft (w dziale Nowych Technologii). Zajmuje się technologiami infrastruktury Windows (Windows Client i Windows Server), wirtualizacją Data Center, systemami zarządzania infrastrukturą oraz Private i Public Cloud.

Ma ponad 12 lat doświadczenia jako specjalista IT w wielu różnych projektach oraz różnych rolach (wdrożeniowych, projektowych, szkoleniowych, konsultacyjnych). Konsultował i prowadził wiele projektów oraz szkolił wielu specjalistów IT z zakresu rozwiązań firmy Microsoft.

Posiada aktualnie certyfikację Microsoft (włączając technologię Private Cloud, System Center, Hyper-V, Windows, Windows Server). Jest również certyfikowanym trenerem Microsoft (MCT). Ma również certyfikację VMware w zakresie wirtualizacji vSphere (VCP5-DCV).

Więcej informacji w serwisie LinkedIn oraz na stronie kontaktowej.

Ciekawe było? Podziel się!

Komentarze? Pytania? Sugestie?
Komentarze ze starego systemu
 • Mariusz napisales:

  > że nie jest ono wspierane przez Microsoft.

  Jelsi to bedzie bezplatne narzedzie Microsoftu to i tak nie bedzie wspierane nawet po oficajlnej premierze. Kiedys potrzebowalem supportu na temat Windows Sharepotit Services 3.0 i odeslano mnie z kwitkiem dlatego ze MSSuppot nie wspiera bezplatnych programow :(

  Tak czy owak bardzo fajny news - nie omieszkam wspomniec o tym na moim blogu bo takego narzedzia brakowalo!

Chcesz jeszcze coś przeczytać?

Zarządzaj maszynami wirtualnymi z VMRC Plus