TechWorlds Daniel Åhlin problematiserade kring varför it-branschen har svårt att locka och lyfta upp kvinnor. Tidningen har även publicerat en efterlysning där de vill ha förslag på kvinnliga talespersoner i it-branschen.

Vi på Microsoft arbetar aktivt med att öka jämställdheten i vårt företag, därför kan och vill vi erbjuda TechWorld och andra intresserade flera duktiga kvinnliga talespersoner på Microsoft Sverige. Vi är stolta över att 36 procent i vår ledningsgrupp är kvinnor, och att den totala andelen kvinnor på Microsoft Sverige är 31 procent. Vår målsättning är att organisationen ska spegla omvärlden fullt ut och därför arbetar vi kontinuerligt med att öka andelen kvinnor.

Sedan flera år tillbaka arbetar vi tillsammans med flera av våra partners med att inspirera och väcka intresse för it och teknik hos unga tjejer. Målsättningen är att få dem att söka sig till tekniska och naturvetenskapliga utbildningar. Vi jobbar bland annat med Digigirlz, som riktar sig till högstadietjejer, Årets it-tjej, som lyfter fram engagerade tjejer som läser vid en it-utbildning på högskolenivå och vi har ett stort engagemang i konferensen Årets Datatjej.

Kontakta oss gärna:

Eva Fors, Affärs- och Marknadsdirektör Microsoft Sverige
eva.fors@microsoft.com

Catharina Ljungberg, Affärsområdeschef för Microsofts konsumentprodukter
catharina.ljungberg@microsoft.com

Marie Ygge, Affärsområdeschef offentlig sektor
marie.ygge@microsoft.com

Anne-Marie Andric, HR-chef
anne-marie.andric@microsoft.com

Karin Zingmark, Marknadschef Microsoft Sverige
karin.zingmark@microsoft.com

Anna Averud, Affärsområdeschef Office Division
annaa@microsoft.com

Åsa Nygren, Marknadschef för Development och Platform Evangelism
asa.nygren@microsoft.com

Anna Ström, Affärsområdeschef Windows Phone
anstrom@microsoft.com

Anita Arkéus-Åsheden, Ansvarig för kund- och partnerupplevelsen
anita.arkeus@microsoft.com

Eva Pethrus, Programchef för Partnerskap i Lärande
eva.pethrus@microsoft.com

Eva-Mia Westergren, Produktmarknadschef Windows
evamiaw@microsoft.com

Emelie Ekblad, Produktmarknadschef Enterprise social
emelie.ekblad@microsoft.com

Helene Lidström, Ansvarig Det nya arbetslivet
hlidstro@microsoft.com

Charlotte Johansson, Marknadschef Partner
charlotte.johansson@microsoft.com

Beda Grahn, Affärsområdeschef Små och Medelstora företag
beda.grahn@microsoft.com

Therese Thorstorp, Marknadsansvarig Start-ups och studenter
therese.thorstorp@microsoft.com

Ellen Dorsman, Produktmarknadschef Windows konsument
ellen.dorsman@microsoft.com

Annica Wallenbro Stojcevski, Produktmarknadschef Windows företag
annwal@microsoft.com

Jenny Spets Wojarski, Informations- och PR-chef Microsoft Sverige
jenny.spetswojarski@microsoft.com

Eva-Lotta Jonsvik, Presskontakt Microsoft Sverige
a-evjons@microsoft.com

Susanne Erkenmark, Försäljningschef Partner
susanne.erkenmark@microsoft.com

Annika Ferlin, Marknadschef Återförsäljare och Distributörer
annikaf@microsoft.com

Julie Améen, Försäljningschef Kommuner och Myndigheter
julie.ameen@microsoft.com

Joke Palmkvist, Försäljningschef Skolor och högre utbildning
joke.palmkvist@microsoft.com

Anna Slänsby, Kategoriansvarig Windows & Office för konsumentkanalen
anna.slansby@microsoft.com

Anna Ekbjörn, Affärsområdesansvarig Offentlig Sektor SMS&P
anna.ekbjorn@microsoft.com 

Helena Fuchs, Produktmarknadschef Office
helena.fuchs@microsoft.com 

Ida Ljungblom, Affärsområdeschef Dynamics
ida.ljungblom@microsoft.com