Här finns information om samt bilder på Microsofts talespersoner i Sverige. Bilderna får användas fritt för publicering.
Fler bilder (JPEG) finns i vårt bildarkiv på Flickr.

Här kan du se vilka personer som ingår i Microsofts svenska ledningsgrupp. Se även bilder och information om och våra internationella talespersoner.

Saknar du någon bild, eller vill du ha bilder i TIFF-format? Vänligen mejla Vincent Vukovic.

Microsofts talespersoner

Daniel Akenine
Teknisk chef
daniel.akenine@microsoft.com

Fler bilder
Anna Averud
Marknadschef Development och Platform Evangelism
annaa@microsoft.com

Fler bilder
   
Urban Johansson
Pressansvarig
a-urjoha@microsoft.com
Michael Bohlin
Produktmarknadschef Windows företagsmarknad
michael.bohlin@microsoft.com

Fler bilder
André Henriksson
Affärsområdeschef Server & Tools
ahenrik@microsoft.com

Mattias Edlund
Affärsområdeschef Microsoft Office Division
mattias.edlund@microsoft.com

Fler bilder

Nicolas Ehrling  
Affärsområdeschef Dynamics
nicolas.ehrling@microsoft.com

Fler bilder

Tommy Flink
Produktmarknadschef SQL Server
tommy.flink@microsoft.com

Fler bilder

Thomas Floberg
Affärsområdeschef Windows
thomas.floberg@microsoft.com

Fler bilder
 

 

Anders Johansson
Corporate Affairs
anders.johansson@microsoft.com

Fler bilder
Joakim Karlén
Produktmarknadschef Windows konsumentmarknad
joakim.karlen@microsoft.com

Fler bilder


Magnus Lindkvist
Säkerhetschef
magnus.lindkvist@microsoft.com

Fler bilder

     Ida Ljungblom
Affärsområdeschef Microsoft Dynamics
ida.ljungblom@microsoft.com

Fler bilder
 

 

 

 

   

Eva Pethrus
Ansvarig för Partnerskap i Lärande
eva.pethrus@microsoft.com

Fler bilder

    
Mattias Rosenkvist

Produktmarknadschef Xbox (hårdvara, plattform och tillbehör)
mattiasr@microsoft.com
 

 

   

Anders Wendt
Produktmarknadschef Windows Server
andersw@microsoft.com

Fler bilder

   

Eva-Mia Westergren
Produktmarknadschef Windows
evamiaw@microsoft.com

Fler bilder

   

 

Christian Witte
Marknadschef för stora företag
christian.witte@microsoft.com

Fler bilder