Windows Server 2008

Blog społeczności Windows Server 2008

Shutdown.exe nawet za 10 lat

Shutdown.exe nawet za 10 lat

  • Comments 2
  • Likes

Prosta komenda shutdown, która znalazła się pierwszy raz bodajże w Windows XP, potrafiła wyłączyć system. Wszystko ładnie pięknie bo komenda działa i jest przydatna. Pojawił się jednak jeden problem. Można było opóźnić wyłączenie (restart, wylogowanie) o 0-600 sekund za pomocą przełącznika /t liczba. Aby zrobić dłuższą pauzę należało użyć np. Harmonogram zadań.

Ciekawe kto z Microsoftu wpadł na to aby ten przedział był taki krótki. Najważniejsze jest jednak że w Windows 7 (Windows Server 2008 R2) przemyślano sprawę i dodano zakres 0-315360000 co daje aż 10 lat!

Używając komendy należy mieć na uwadze 2 rzeczy. Domyślnie jest to 30 sekund i że tak długi czas można ustawić tylko z linii komend. Nie uda się tego zrobić z GUI (przełącznik /i) gdyż tam jest ograniczenie do 3 liczb w polu. Niestety nie jest to organicznie wersji Beta/RC bo od osób związanych z budową nowego systemu dowiedziałem się że tak pozostanie że z linii komend często będzie można trochę więcej zrobić.

Comments
  • Na pewno shutdown był w reskicie do Windows 2000 a chyba i w Windows NT 4.0 :)

    Ale faktycznie miło z ich strony, że przedłużyli dozwolony czas.

  • Tak w RK byl ale wiesz nie w systemie. Teraz to prawie sysinternals suite jest uwazany za czesc systemu ;) Ale oczywiscie RK i SI jest glownie uzywany przez ITProsow

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment