Jedno stěhování v minulém roce a vyřazování asi tisícovky knih z mé papírové knihovny mne přinutilo zamyslet se nad čtením elektronických knih. Spousta klasických anglických knih je dostupná v elektronické podobě, cena nových publikací určených pro elektronické čtení bývá podstatně nižší než v případě papírového vydání. A Městská knihovna v Praze vydala kompletního Karla Čapka v několika elektronických formátech.

Zavrhnul jsem možnost koupě NetBooku z důvodu malé výdrže baterie ve srovnání s dále uvedeným přístrojem, ani jeho displej není pro tyto účely vhodný. Tak zvaný elektronický inkoust je naopak vynikající pro čtení, i když nenabízí barvu.

V létě jsem si pořídil “výprodejový” model SONY PRS – 505, jeho podrobný popis i s odkazy na další stránky související s problematikou zobrazování češtiny naleznete na webu grafika.

  W_2    W_4    W_1

Formáty češtiny lze řešit dostupnými fonty, zvolil jsem kódování UTF-8, do kterého převádím nové texty, pokud potřebuji více fontů než nabízí formát TXT. Správa knihovny na propojeném počítači je možná pomocí dodaného SW SONY, ale česky si v něm nepočtete. O mnoho lepší správa a konverze formátů je s pomocí programu calibre.

Nejdelší “četbu” jsem zažil při 11 hodin trvajícím letu přes Atlantik (Seattle – Amsterodam), čtu po večerech dále a pomalu omezuji počet papírových knih. (Lépe řečeno, nenakupuji tak rychle a ve velkém množství nové :-) ).