Windows + S Tuşunun Fonksiyon Karışıklığı

Windows + S Tuşunun Fonksiyon Karışıklığı

 • Comments 4
 • Likes

Eminim bir çoğunuz Microsoft Office suiti içerisindeki OneNote ürününü kullanıyorsunuzdur. Şahsen ben severek kullanıyorum. Kolaylıkla not alabilme ve bulut entegrasyonu ile tüm cihazlarımdan bu notlara erişebilmek benim için oldukça önemli. Kolaylıkla not almaktan kastım ise alınan notları kaydetmek için ayrı bir hareket (kaydetme) gerekmemesi, klavye ile alınan notların yanı sıra el yazısı ile not allınabilmesi,
doğrudan ekran görüntüsü, ses kaydı ve hatta video kaydının yapılabilmesi gibi özellikler.

Özellikle teknik dokümanları yazarken en çok kullandığım fonksiyonlardan biri ise ekran alıntılamasıydı. OneNote açıldığında görev çubuğunda yer alan “Send to OneNote” aracını kullanarak, araç içerisinde yer alan ekran alıntılama aracı kullanılabiliyor.

 

Şekil – 1: Send To OneNote Aracı

Aynı şekilde Windows Tuşu ve S butonlarına birlikte basıldığında ekran alıntılama aracı başlatılıyor ve dondurulan ekranda fare ile çizilen alan ekran görüntüsü olarak OneNote içerisine aktarılıyordu. Windows 8.1 içerisinde ise Windows Tuşu + S ikilisi farklı bir görevde kullanılıyor. Bu durum sonucunda Windows 8.1 Preview sürümüne OneNote yüklendiğinde ekran alıntılama fonksiyonu klavye kısayolları ile kullanılmaz hale geliyor. Bunun yerine Windows 8.1 içerisinde yer alan global arama fonksiyonu aktif hale geliyor.

Soruna iki farklı açıdan yaklaşmak mümkün. Bunlardan birincisi Windows 8.1 Preview sürümünün OneNote’a ait olan bir kısayolu ele geçirmesi olarak değerlendirilebilir. Bunun karşı tarafında ise Windows Tuşunun ve dolayısıyla bu tuş ile sağlanan tüm fonksiyonların işletim sistemine özel olması yer alıyor. Bu yaklaşıma göre ise aslında işletim sisteminin entegre özelliklerinin kullanması gereken Windows Tuşu zamanında OneNote tarafından ele geçirilmişti.

Bu durumda OneNote ile ekran alıntısı yapmak için iki ayrı çözüm kalıyor.

1. Windows Tuşu + N tuş kombinasyonuyla Send To OneNote aracını çalıştırmak ve daha sonra S tuşu ile alıntılama aracını kullanmak

2. Send To OneNote aracı ikonu üzerine sağ tıklayarak açılan menüden “Take screen clipping” görevini seçmek.

Şekil – 2: Send To OneNote Özellikleri

Bu yolların dışında yapılabilecek bir diğer işlem ise OneNote ekran alıntılama aracının kısayolunu değiştirmek olacaktır.

Bunun için registry üzerine müdahale etmemiz gerekmekte. Bu işlemler öncesinde registry’de müdahale ettiğiniz alanların yedeğini almak önemlidir.

Şekil – 3: Registry Düzenleme İşlemi

Yedek alma işleminin ardından yönetici yetkileriyle çalıştırılacak bir komut satırı üzerinde Reg Add “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\OneNote\Options\Other” /v ScreenClippingShortcutKey /t REG_DWORD /d 65 /f komutunu çalıştırarak OneNote tarafından ekran alıntılama için kullanılan klavye kısayolunu değiştirebiliriz.

Bu değişiklik yapıldıktan sonra görev yöneticisi içerisinde yer alan onenotem.exe işlemini sonlandırarak OneNote uygulamasını yeniden başlattığımızda Send To OneNote aracı Windows Tuşu + A tuş kombinasyonunu kullanmaya başlayacaktır.

Bundan sonraki aşamada ise ürün gruplarının çeşitli düzenlemeler yapması için beklemek ve Windows 8.1 RTM sürümüne geldiğinde neler olacağını görmek.

Comments
 • MERHABA

  win 8.1'in rtm sürümünün yayınlanmasının ardından bende güncellememi yaptım ve bir de baktım ki en çok kullandığım kısa yolum win+s yok olmuş. araştırdım ve sitene ulaştım. Lakin CMD den bahsettiğin komutu yazdım işlem onaylandı fakat yinede çalışmıyor. başka bir yöntem var mı veya ne yapabilirim? Teşekkür ederim.

 • Tekrar merhaba

  Bir önceki mesajıda ben yazmıştım ve sorunumun çözümünü buldum. Regedit deki 15.0 office 2013 içinmiş ben 2010 kullandığım için 14.0ı kullanmam gerekiyormuş. REGEDİT te 14.0 daki othersa  DWORD ekleyerek sorunumu çözdüm.

 • hocam vallahi allaH RAZı olsun

 • Burada paylaşılan reg değiştirme değeri 2013 için .
  2010 için benim manuel olarak yaptığım gibi yapabilirsiniz.

  Regedit >
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\14.0\OneNote\Options\Other (office 2010 için)

  içine gidilir. sağtuş > ekle yapılarak DWORD eklenir. onaltılık değer seçilir ve değer olarak 65 yazılır.

  bundan sonra onenote.exe kapatılarak yeniden açıldığında ekran kırpma kısayolu
  windows+a olarak değişmiş olacaktır.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment