Licencje Gov dla szpitali. Sytuacja licencyjna po komercjalizacji szpitali.

Niedawno otrzymałem ciekawe zapytanie dotyczące licencjonowania produktów zakupionych w umowie OPEN Gov. Sytuacja przedstawia się następująco

„Szpital chce zakupić licencję grupową OPEN GOV (jest to jednostka publiczna).Być może w ciągu 2-3 lat nastąpi prywatyzacja szpitala. Czy w po sprywatyzowaniu szpital będzie mógł nadal używać oprogramowania, na które licencje zostały zakupione w ramach programu Open Gov? Czy istnieje jakieś przejście z umowy OPEN Gov na umowę OPEN kierowaną dla instytucji komercyjnych”

Z cała pewnością w tej chwili szpital ma prawo do korzystania z umowy OPEN GOV, gdyż jest on uprawnionym podmiotem rządowym. Aby to potwierdzić warto pobrać dokument “Przyjęta przez Microsoft definicja uprawnionych podmiotów rządowych (EMEA)”.  Mamy tam między innymi zapis:

(…) „Podmiot uprawniony” oznacza dowolną organizację non profit należącą do jednej z poniższych kategorii:

(…)

E. Służba zdrowia

Wszelkie organizacje/instytucje rządowe świadczące usługi w zakresie ochrony zdrowia i ubezpieczeń, rozstrzygające w sprawach polityki zdrowotnej lub ustanawiające przepisy dotyczące ochrony zdrowia na szczeblu krajowym, finansujące usługi w zakresie ochrony i ubezpieczeń lub odgrywające rolę regulacyjną w przypadku takich usług.

(…)

Po komercjalizacji instytucja taka traci status podmiotu uprawnionego, nie będzie więc uprawniona do zakupu tego typu licencji. Po przekształceniu jej w jednostkę komercyjną, konieczne będzie zakupienie licencji dla nowo powstałego podmiotu w “klasycznej” umowie OPEN. Nie ma jednak sposobu na zakupienie licencji transferującej licencje Gov dla klasycznej umowy OPEN. Czyli konieczny będzie zakup licencji od nowa.

Przykładowa cena Office Professional Plus 2010 w umowie OPEN to około 475 Euro, a w umowie OPEN Gov to około 365 Euro