IT w Biznesie

Czyli jak dział IT może pomóc w Twoim biznesie!

Licencjonowanie komputerów poleasingowych

Licencjonowanie komputerów poleasingowych

  • Comments 3
  • Likes

Na sesjach Live meeting otrzymałem kilka pytań dotyczących Microsoft Refurbisher Program i komputerów poleasingowych. Ostatni również dostałem maile takie zapytanie.

Zakupiłem komputer poleasingowy marki DELL GX520 w pewnej firmie. Zakupiony komputer posiadał preinstalowany system operacyjny Windows XP Prof. PL, gotowy do aktywacji oraz na naklejkę  naklejoną na boku obudowy. Na naklejce są numery aktywacyjne oraz nazwa DELL (zgodna z marką komputera). Za zakupiony komputer otrzymałem fakturę z adnotacją, że posiada on system Windows XP Prof. Niestety nie otrzymałem płyty instalacyjnej (system był już zainstalowany na dysku HD) ani książeczki systemowej. Byłem przekonany, że wystarczy faktura z adnotacją o zakupie komputera z systemem operacyjnym oraz nalepka z numerami do aktywacji systemu.

Dziś od jednego ze sprzedawców dowiedziałem się, że zakupiony komputer poleasingowy, dodatkowo musi posiadać drugą nalepkę informująca o sprzęcie regenerowanym oraz płytę z nośnikiem. Wykonałem telefon do Sprzedawcy i wyraził On zgodę na sprzedaż nośnika z systemem oraz dodatkową nalepką do tego komputera (DELL GX520).

Po uzyskaniu informacji o wymogach legalności wykonałem telefon do Sprzedawcy sprzętu i ten zgodził się dostarczyć za dodatkową opłatą płytę instalacyjną i nalepkę do sprzętu regenerowanego.

Czy po uzyskaniu płyty instalacyjnej oraz dodatkowej nalepki będę już mógł używać legalnie zakupiony sprzęt?

Moje odpowiedź jest następująca:

Sądzę z opisu, że komputer jest w rzeczywistości starym, oryginalnym DELLem. Prawdopodobnie (ale nie jestem w stanie tego zweryfikować) komputer miał wersję instalacyjną na ukrytej partycji – DELL i firmy tak zwane Direct OEM (list polskich firmy mających status Direct OEM jest dostępna tutaj http://www.microsoft.com/poland/oem/FirmyDirectOEM.aspx) mają takie uprawnienia.

Bazując na wzorcu umowy Windows XP Pro OEM (załączam ją), pobranej ze strony http://www.microsoft.com/About/Legal/EN/US/IntellectualProperty/UseTerms/Default.aspx widzimy, że

Licencjobiorca może przenieść na stałe wszystkie swoje prawa udzielone na mocy niniejszej Umowy Licencyjnej tylko w drodze sprzedaży lub przekazania KOMPUTERA na stałe, pod warunkiem że Licencjobiorca nie zatrzyma dla siebie żadnych kopii OPROGRAMOWANIA. Jeśli OPROGRAMOWANIE jest uaktualnieniem, każde przekazanie musi także obejmować wszystkie wcześniejsze wersje OPROGRAMOWANIA. Przekazana musi zostać także etykieta Certyfikatu Autentyczności. Przekazanie nie może być pośrednie, na przykład wysyłkowe.

Warto zwrócić uwagę, że nie ma wymogu nabycia dodatkowej naklejki COA – zgodnie z powyższym zapisem wystarczy ta oryginalna naklejona na komputerze.

Z opisu wynika, że na komputerze jest zainstalowany oryginalny COA. Nie jestem pewien czy opis, że system ma preinstalowanego Windows oznacza że był tam oryginalny obraz instalacyjny na dysku twardym. Jeżeli tak to nie musi trzeba nic dokupować. Jeżeli jednak nie ma tego obrazu to można dokupić samą płytkę – nie trzeba dokupować całej licencji.

Być może osoba z która mówiła o konieczności dokupienia certyfikatu nadinterpretowała zasady programu Microsoft Refurbisher Programshttp://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/pages/refurbisher_programs.aspx.

Proszę zwrócić uwagę na dokumentu  Refurbished PC Software Licensing Guidelines i jego zapis.

A new Windows license is not required for a refurbished PC that has

(1) The original Certificate of Authenticity (COA) for a Windows operating system affixed to the PC, and

(2) The original recovery media or hard-disk based recovery image associated with the PC.

If the original recovery media is not present, an end user can contact the original equipment manufacturer (OEM) of the PC to obtain the appropriate recovery media for a fee—subject to availability. Second-hand recovery media is sometimes offered for sale by individuals in various forums and markets. Purchasing media from unknown sources is not recommended as it introduces the risks of copyright infringement, improper licensing and infected/corrupted or incomplete software

W chwili obecnej, ponieważ upłynął już pewien czas od sprzedaży nie można kupić zwykłego COA (sprzedaż samego zwykłego COA jest nielegalna) oraz nie może kupić certyfikatu typu Refurbished – nie jest on do sprzedaży osobno.

Comments
  • Co w momencie, gdy zakupiony DELL byl pierwotnie przeznaczony np. na rynek szwedzki?, a co za tym idzie mial prawdopodobnie oryginalnie zainstalowany system Windows XP w jezyku szwedzkim.

    Czy naklejka COA umozliwia nam zmiane wersji jezykowej systemu na pl?

    Czy nie trzeba przypadkiem wykupic czegos w rodzaju multilanguage pack?

  • Umowa licencyjny OEM dla WIndows XP nie pozwala na zmianę wersji jezykowej. Oznacza to, że sprowadzajac taki regenrowany sprzęt ze Szwecji można go sprzedawać w Polsce z certyfikatem/licencją typu Refurbished

  • A pytanie dodatkowe. Jak kupujący jest w stanie z samej nalepki COA wywnioskować czy przypisany OEM do komputera jest w wersji polskiej, szwedzkiej a może angielskiej ?

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment